Yükselen Ateş

YÜKSELEN ATEŞ

PARLAYAN BİR KOR VEYA YANAN BİR MUM, RUHSAL ATEŞİN ORTAYA ÇIKIŞININ, VAHYİNİN SIRRINI BARINDIRIR.

İKİ AYET VARDIR. BİR TANESİ ŞÖYLEDİR “ALLAH’IN RAB YİYİP BİTİREN BİR ATEŞTİR, KISKANÇ BİR ALLAH’TIR”. ATEŞİ BİLE TÜKETEN BİR ATEŞ VARDIR. DOLAYISIYLA NORMAL ATEŞTEN DAHA GÜÇLÜ BİR ATEŞ VARDIR VE AÇIKLANMIŞTIR.

KUTSAL BİRLEŞMENİN HİKMETİNİ ÖĞRENMEK İSTEYEN PARLAYAN KOR VEYA YANAN MUMDAN ÇIKAN ALEVLERİ İNCELEMELİDİR. SADECE HAM NESNEDEN GELDİKLERİ TAKTİRDE ALEV OLUŞUR.

GELİN VE GÖRÜN: YÜKSELEN ALEVDE İKİ ATEŞ VARDIR. BİR TANESİ BEYAZ VE AYDINLIK, DİĞERİ DE BEYAZ IŞIĞIN BAĞLANTILI OLDUĞU MAVİ VEYA SİYAH IŞIKTIR. PARLAYAN BEYAZ IŞIK DAHA YÜKSEK VE DOĞRUDANDIR. ALTINDA, BEYAZ İÇİN KAİDE GÖREVİ GÖREN MAVİ VEYA SİYAH IŞIK VARDIR.

BU PARLAYAN BEYAZ IŞIK MAVİ IŞIĞIN ÜZERİNE YAYILIR VE HER İKİSİ BİRLEŞEREK BİR OLURLAR. BU SİYAH IŞIK VEYA ALTINDAKİ MAVİ TON, BEYAZ IŞIK İÇİN BİR İZZET TAHTI GÖREVİ GÖRÜR. BÖYLELİKLE ONUN GÖRÜNÜŞÜ MAVİNİN SIRRIDIR. İZZET TAHTININ YÖNÜ MAVİYE BENZER.

BU SİYAH VE MAVİMSİ IŞIKTAN OLUŞAN TAHT ALTINDAKİ BİR ŞEYE BAĞLANIR, BÖYLELİKLE ÜZERİNDE YANACAĞI BİR ŞEY OLUR. BU ŞEY ONU BEYAZ IŞIĞA TUTUNMAYA ZORLAR.

SİYAH VE MAVİ IŞIK BAZEN TEKRAR KIRMIZIYA DÖNÜŞÜR. ANCAK ÜZERİNDEKİ BEYAZ IŞIK HİÇBİR ZAMAN DEĞİŞMEZ, O HER ZAMAN BEYAZDIR. ANCAK MAVİ DEĞİŞİR. O BAZEN MAVİ VEYA SİYAHTIR, BAZENSE KIRMIZI.

BU MAVİ IŞIK İKİ YÖNDE BAĞLANTIYA GEÇER. KENDİ ÜZERİNDEKİ BEYAZ IŞIĞA VE ALTINDAKİ KABA NESNEYE, YANİ FİTİLE BAĞLANIR. BU FİTİL IŞIĞIN BAĞLANACAĞI VE ORADAN BİR MERKEZDEN YAYILACAĞI/ SAÇILACAĞI BİR YER OLARAK TAYİN EDİLMİŞTİR.

MUMUN MAVİ IŞIĞI KABA NESNEYİ, YANİ FİTİLİ HER ZAMAN TÜKETİR VE TAHRİP EDER. ÇÜNKÜ MAVİ IŞIK ALTINDA BULUNAN VE İRTİBATA GEÇTİĞİ HER ŞEYİ TÜKETİR VE YAKAR. DOĞASI TÜKETMEK VE KAVURMAK OLDUĞU İÇİN HER HER ŞEYİN TAHRİBİNİN VE ÖLÜMÜNÜN KAYNAĞIDIR. MAVİ IŞIK NUKVA’NIN VEYA ÖLÜM VE TAHRİBATIN/ YIKIMIN ORTAYA ÇIKTIĞI SONSUZ BİLGELİK AĞACININ SIRRIDIR. DOLAYISIYLA AŞAĞIDA İRTİBATA GEÇTİĞİ HER ŞEYİ TÜKETİR.