Gölge

CARL JUNG GÖLGE KAVRAMI

 

IMG_1960

GÖLGENİN KARANLIK ÖZELLİKLERİ, YANİ ONU OLUŞTURAN AŞAĞI ÖZELLİKLERE BAKILACAK OLUNURSA, DUYGUSAL BİR DOĞASI OLDUĞU GÖRÜLÜR, BİR ÇEŞİT OTONOMİ, ELE GEÇİREN BİR ÖZELLİK. DUYGU BİREYİN BİR EYLEMİ DEĞİL, ONUN BAŞINA GELEN BİR ŞEYDİR. ADAPTASYONUN, UYUMUN ZAYIF OLDUĞU YERLERDE DUYGU OLUŞUR, DUYGULAR AYNI ZAMANDA ZAYIFLIĞIN NEDENİNİ ORTAYA ÇIKARIR. SEBEP BİR AŞAĞI DUYGU VE ALT DÜZEY BİR KİŞİLİKTİR. BU ALT SEVİYEDE KONTROL EDİLEMEYEN VEYA AZ KONTROL EDİLEN DUYGULAR MEVCUTTUR, BÖYLELİKLE BİREY BİR PRİMİTİF GİBİ HAREKET EDER, BU KİŞİ DUYGULARININ PASİF BİR KURBANIDIR VE AYNI ZAMANDA AHLAKİ YARGIDAN YOKSUNDUR.

 

İÇEBAKIŞ VE İYİ NİYETLE GÖLGE, BELLİ ORANDA BİLİNÇLİ KİŞİLİK İÇİNE ASİMİLE EDİLEBİLİR. DENEYİM BİZE BAZI ÖZELLİKLERİN AHLAKİ KONTROLE DİRENÇLİ OLDUĞUNU VE DEĞİŞTİRİLMESİNİN NEREDEYSE İMKANSIZ OLDUĞUNU GÖSTERİR. BU DİRENÇLER GENELLİKLE YANSITMALARLA BİRLİKTE GÖZÜKÜR, BUNLAR KONUSUNDA FARKINDALIK KAZANMAK BÜYÜK BİR BAŞARIDIR.

 

EĞER KİŞİ YANSITMALARINI (PROJECTION) FARK ETMEYE UĞRAŞMIYORSA, YANSITMAYI GERÇEKLEŞTİREN FAKTÖR AMACINI ORTAYA KOYMADA SERBEST KALIR. KENDİNİ ORTAYA KOYACAK ORTAMLAR YARATIR. BİLİNÇLİ KİŞİ DEĞİL, BİLİNÇALTI BU YANSITMALARI YAPAR. DOLAYISIYLA KİŞİ YANSITMALARLA KARŞILAŞIR, ONLARI YAPMAZ. YANSITMA KİŞİYİ ÇEVRESİNDEN İZOLE EDER, ARTIK ÇEVRESİYLE GERÇEĞE DAYANAN BİR İLİŞKİ DEĞİL, YANILSAMAYA (ILLUSION) DAYANAN BİR İLİŞKİ KURAR. YANSITMALAR, DÜNYAYI KİŞİNİN BİLİNMEYEN YÜZÜNÜN BİR REPLİKASI HALİNE GETİRİR.

SONUÇTA, KİŞİNİN GERÇEKLİĞİNE SONSUZA KADAR ULAŞAMAYACAĞI BİR DÜNYA HAYAL ETTİĞİ OTOEROTİK VEYA OTİSTİK BİR DURUMA YOL AÇARLAR. BUNUN SONUCUNDA ORTAYA ÇIKAN TAMAM OLAMAMA DUYGUSU VE AYRIŞMIŞLIK HİSSİ, YANSITMA TARAFINDAN ÇEVRENİN KÖTÜLÜĞÜ OLARAK ALGILANIR, BU KISIRDÖNGÜ SONUCUNDA İZOLASYON ARTAR.

BİREY VE ÇEVRE ARASINDAKİ YANSITMALAR ARTTIKÇA, EGONUN BU YANILSAMALARDAN KURTULMASI ZORLAŞIR. BİLİNÇALTI, BU DÜNYAYI ÖRTEN YANILSAMALARI KONTROL EDER.

BU NOKTADAN SONRA YANSITMALAR GÖLGENİN ÖTESİNDE ANLAŞILMALI. ARTIK YANSITMALARIN KAYNAĞI GÖLGE DEĞİLDİR – GÖLGEDE KİŞİYLE AYNI CİNSİYETTEDİR. ARTIK KARŞI CİNS BİR ETMEN SÖZ KONUSUDUR VE BURADA ANİMA VE ANİMUS KAVRAMLARI ORTAYA ÇIKAR.

 

child porn